Святий покровитель Мукачева

 

Святим покровителем Мукачева Мартин вважався від будівництва старої кам’яної церкви, яка згадується в писемних джерелах Ватикану ще на початку XIV століття.
Чому і за яких обставин саме цей святий став небесним опікуном нашого міста – історія мовчить. Відомо тільки те, що 22 травня 1376 року грамотою королеви Єлизавети місту Мукачево надано дозвіл використовувати печатку із зображенням Святого Мартина, покровителя місцевої церкви.
Мартин Турський жив у IVму сторіччі. Він був сином римського легіонера і, згідно тодішніх законів, прийняв військову присягу в 15-річному віці. Однак, маючи добру душу, прагнув миру, був жертовним і милосердним. Зустрівши посеред лютої зими голого жебрака, над яким насміхалася юрба, він, людина з високим соціальним статусом, не вагаючись, дав, що зміг — відтяв мечем половину дорогого плаща, щоб урятувати від холоду того, хто був в очах натовпу ніким. Тієї ночі до Мартина уві сні прийшов Христос, одягнений у ту відрізану частину плаща, кажучи янголам із свого почту: "Ось той, хто зігрів мене". Друга частина плаща, що звався «капа», Мартина Турського стала святинею, котру вшановувало згодом французьке військо, створивши похідні молитовні намети, так звані капели. Саме від назви цього плаща – «капа» – походять сучасні назви «каплиця» і «капелан».
Сучасний герб Мукачева, затверджений у 1998 році, більше схожий на ікону, адже на ньому зображений святий Мартин з посохом в одній руці і щитом – в іншій. На щиті – меч зі шматком плаща святого.
Ще одним символом Дня святого Мартина є ліхтарики. Щороку урочисту ходу з сотнями вогників можна спостерігати і на вулицях Мукачева. Традиція бере свій початок з XVIтого століття в Північній Німеччині і пов’язана з іншим Мартином – Лютером.
В центральній частині Мукачева у березні 2019 року
встановили пам’ятник Мартину Турському – ще одне нагадування про діяльність цього святого.
Мартин – один із найулюбленіших святих у загальноєвропейській культурі.
До речі, його пам’ять відзначають і в православній традиції, щоправда, 13 лютого.
Шановні мукачівці та гості міста , пропонуємо Вам ознайомитись з книжковою виставкою «Святий покровитель Мукачева», облаштованою у вітринах нашої бібліотеки ім. О.Духновича.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Презентація книги Володимира Маслова „Материя чувств”

”НІ – насильству в сім’ї”

Година спілкування