День мови


Мова – духовна святиня української нації

Яка у ній сила — і кличе, й сія,
Яка в ній мелодія лине
В натхнення хвилини! О мово моя,

Душа голосна України!
В. Сосюра

Нетлінним скарбом століть називають національну мову і літературу — скарбом, що передається від покоління до покоління, що об’єднує минуле й прийдешнє.
Щороку в Україні 9 листопада відзначають День української писемності та мови. Це одне з наймолодших державних свят, встановлене Указом Президента України  в  листопаді 1997 року і приурочене дню вшанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця. Воно  підтверджує нашу любов і повагу до рідного слова, до своєї культури, які попри жорсткі випробування на крутих дорогах історії, зберегли свою силу, красу і величність.
Традиційно, з нагоди великого свята українців, міська публічна бібліотека провела День мови: у всіх структурних підрозділах відділу обслуговування працівники бібліотеки вели активну популяризацію української книги, проводили бібліографічні огляди документів та рекомендаційні бесіди біля книжкових виставок, консультували біля систематичних каталогів та картотек.
В підтримку української мови протягом дня бібліотекарі проводили акцію „Підтримаймо рідну мову!”, під час якої користувачам бібліотеки роздавали листівки-заклики „Хочеш захистити мову? Говори УКРАЇНСЬКОЮ!” та інформаційні пам’ятки „7 простих правил на захист української мови”. Мета акції – популяризувати українську мову добрими справами та спілкуванням нею у побуті, на роботі, в соцмережах, тощо...


Пообіді читальна зала міської книгозбірні зібрала поціновувачів українського слова на літературно-музичну композицію „Там, де живе рідна мова, живе український народ.
Про роль мови у сучасному житті, її значення як оберега для української нації і держави, розповідала Любов Долинська, викладач української мови та літератури Мукачівського кооперативного торгово-економічного коледжу (далі МКТЕК).
Чудову програму підготували і студенти МКТЕКу: із тернистим шляхом нашої мови від минулого до сьогодні знайомили присутніх ведучі Василь Зварич та Юлія Петканич. Натхненно декламували вірші про рідну мову Андріана Базьо, Костянтин Гавриляк, Георгій Данчо, Олександр Цапик, Дмитро Іванчик, Олександра Попович, Анастасія Цибулькіна та Уляна Сютрик.  Сучасні мовні проблеми розкривали у гумористичній інсценізації сатиричного твору Павла Глазового „Кухлик” та міні-виставі „Зустріч друзів” Владислав Росоха, Тетяна Паш, Владислав Дубровін, Крістіна Шкріба та Іван Микуланинець. Публіка із захватом сприйняла патріотичний танець студенток коледжу Андріани Бабушкіної, Ольги Троцюк, Андріани Король і Марини Чорней та щиро вітала аплодисментами виступ Олександри Золтан, у виконанні якої прозвучала пісня Океану Ельзи „Вставай!”. Відчуття душевного піднесення у залі додала пісня „А у нас на Україні”, яка прозвучала у виконанні сестер Вікторії та Даніели Товтин.
Власними віршами про мову порадували присутніх і місцеві поети Михайло Шушкевич, Валентина Попелюшка та Гізелла Лімбах.

Учасниками українського гравіккону „Знавці рідного слова” стали цього дня у міській бібліотеці учні старших класів СЗОШ №4 та ЗОШ № 20 ім. О. Духновича. Сформовані  команди „Волошка” (ЗОШ №20) та „Соняшник” (СЗОШ №4) змагалися між собою почуттям гумору, знаннями, кмітливістю, ерудицією, винахідливістю. У першому конкурсі „Розминка” гравці підбирали синоніми до запропонованих слів;  конкурс „Літзнавець” перевіряв знання творів з української літератури; миттєво підбирати антоніми до заданих слів вимагав конкурс „Скажи без затримки”; тлумачення значень фразеологізмів було головною умовою конкурсу „Розшифруй і поясни”; якомога більше різних слів з одного слова потрібно було скласти у конкурсі „Словникар”; вміння швидко і правильно відповідати на питання гравці показали у конкурсі „Бліц”. Конкурс „Фразеологічні забавлянки” чудово потішив весь зал: частина команди готувала творче завдання „Дефіле фразеологізму”, інша частина команди відгадувала ці фразеологізми і пояснювала їх значення. Обидві команди успішно виконали завдання цього конкурсу, показавши при цьому неабиякі акторські здібності.
У інтелектуальному двобої перемога почергово переходила від одної команди до іншої, тож поки авторитетне журі (Любов Долинська, викладач української мови та літератури МКТЕКу, Михайло  Шушкевич, голова літературного об’єднання „Рідне слово”, Олена Дьордь, методист Мукачівської МЦБС) підбивало підсумки гравіккону, учні двох шкіл відгадували мовні загадки-запитання, продовжували прислів’я, шукали синоніми слів та відповідали на інші питання.
Отож, за підсумками отриманих балів перемогу здобула команда „Соняшник” Мукачівської СЗОШ №4. В нагороду команда отримала Почесну грамоту, а кожен учасник – книгу поетеси Софії Малильо „Надія”. Голова журі Любов Долинська зазначила, що обидві школи набрали практично рівну кількість балів і, враховуючи те, що учасники команди „Волошка” Мукачівської ЗОШ №20 ім. О. Духновича менші за віком, вони також заслуговують на винагороду. Диплом команді та власну поетичну збірку „Цілющі джерела” кожному учаснику вручив Михайло Шушкевич. На книгах діти просили автора залишити їм кілька напутніх слів і врешті-решт вишикувались у чергу, щоб отримати автограф.    

Цьогорічний День мови в бібліотеці був надзвичайно цікавим та пізнавальним, емоційно-насиченим та святковим.
Слова подяки з вуст користувачів були приємним подарунком для організаторів творчої акції – бібліотекарів відділу обслуговування Мукачівської міської центральної бібліотеки ім. О. Духновича Адже щира вдячність і похвала спонукає на нові творчі ідеї, заохочує до праці, стимулює до пошуку нетрадиційних форм та методів залучення користувачів (особливо юних) до проведення дозвілля в стінах бібліотеки.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

”НІ – насильству в сім’ї”

Презентація книги Володимира Маслова „Материя чувств”

Година спілкування