«Живий у слові»
(до 100 річчя від дня народження М.Томчанія)


Закарпатська ОДА прийняла рішення про відзначення 100 ліття від дня народження М.Томчанія. Мукачівська міська ЦБС наказом дирекції з 14 по 19 липня проводить тиждень популяризації творів письменника та літератури про нього. Згідно робочого плану Томчанівські читання пройдуть у всіх структурних підрозділах бібліотечної системи.
14 липня розпочався тиждень популяризації творів письменника та документів про нього літературною сагою в уже відомій бібліотечно-літературному бомонду кав’ярні «Гортензія», що у подвір’ї бібліотеки. 
І назва її невипадкова – двір центральної міської книгозбірні і потопає в квітучих шарах рожево-фіолетових кольорів. Це квітує гортензія. Влітку і до глибокої осені бібліотекарі проводять тут творчі акції, що надзвичайно схвально сприймається як бібліотекарями, так і гостями бібліотеки.
На цей раз до літературної кав’ярні бібліотеки завітали відомі гості із Ужгорода – голова Закарпатської організації НСПУ Василь Густі, заступник начальника управління культури Закарпатської ОДА Василь Марюхнич , доктор історичних наук, професор УжНУ, письменник, журналіст, член НСПУ Сергій Федака, голова Закарпатської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Михайло Делеган, поетеса, бібліограф ЗОУНБ ім. М.Потушняка Надія Панчук.  Письменник, лауреат Національної премії ім. Т.Г.Шевченка, член НСПУ та АУП, почесний громадянин Мукачева Мирослав Дочинець також радо прийняв запрошення працівників бібліотеки. Адже, останнім часом письменник рідко буває вдома, в Мукачеві – більше часу він проводить за межами області, а то й України – зустрічі з читачами забирають у нього весь час.
У своїх виступах літератори відзначали легку вдачу, порядність, людяність Михайла Томчанія. І ще, як підкреслив Василь Густі  - чоловічу вірність. Михайло Іванович боготворив свою дружину Ізабеллу, вона до останніх днів була його натхненням і вірною музою. І, як відзначив очільник закарпатських письменників, для нього особисто Михайло Томчаній був живим класиком і взірцем для наслідування.
Частий гість нашої бібліотеки Христо Роглєв – колишній голова товариства закарпатців у Києві, автор декількох книг про видатних закарпатців, які знайшли себе, свою долю в Києві, і досі там працюють і проживають, також завітав до бібліотеки. До речі, Христо Йосипович всі ( ну майже всі) свої відпустки проводить в Мукачеві, і неодмінно приходить на бібліотечні творчі акції. Гість з Києва розповів про трепетну любов «київських» закарпатців до рідного слова, рідної літератури.
Майже 40 років відділяє нас від того дня, коли письменник перетнув межу вічності; і хоча в окремих його творах спостерігається дещо штучна ідеалізація радянського укладу життя, твори його й досі читаються і сприймаються «свіжо». В чому ж секрет популярності письменника? – запитували в присутніх М. Дочинець, М.Делеган , та інші виступаючі і самі ж відповідали: - в правді, народності. Ми читаємо «Жменяки» сьогодні і наче бачимо своїх предків – дідів, батьків, які кров’ю і потом в америках, бельгіях та австраліях заробляли гроші, щоб придбати шматок землі-годувальниці, та і вмирали і на ній, і за неї… Так було… Та і зараз непоодинокі випадки сімейних чвар за межі і метри землиці.
«Між Жменяками я ріс… Ліпив своїх сусідів, односельчан…. Може, в людські характери вкладав і самого себе, свого батька… Між ними проходило моє дитинство, юність. Через своє село я пізнав світ, його пахощі і болі….» - згадував сам М.Томчаній.
Надзвичайно тепло зустріли присутні особливих гостей бібліотеки – доньку М.Томчанія Габріелу Щоку, її чоловіка Василя Щоку, родину онуки письменника Катерини: її чоловіка Ласло, правнуків Мартіна і Котіцу, які приїхали з Угорщини, де нині проживають.
В. Марюхнич, С.Федака говорили про важливість 100 річчя письменника не тільки як певного ювілейного рубежу, але й про значимість його творчості для нас всіх сьогодні.
Його твори ми читаємо інакше, аніж 20-30 років тому. Точніше, сприймаємо інакше… Ці глибокі, реалістичні, правдиві і до болю близькі нам образи і сюжети переживуть ще не одне покоління….
Щирою і задушевною була розповідь про батька доньки М.Томчанія – Габріели, а родина онуки письменника із Угорщини була зворушена сердечністю, теплотою бібліотечних працівників та інтерпретацією його творчості.
Гарним візерунком в квітковій атмосфері свята М.Томчанія були виступи Вероніки Тищук – акторки Закарпатського обласного російського драмтеатру та її вихованців – учнів дитячої театральної студії «Росинка» Антоніо дель Росаріо та Ніколетти Мочані. Вони читали уривки з творів М.Томчанія і, здавалось, навіть вітерець притих, щоб почути кожне слово акторів.
А Томчаніївське читання продовжуються: книжково-ілюстративні виставки, тематичні полички, бесіди, бібліографічні огляди, літературні хвилинки – це форми бібліотечної роботи з літературним доробком письменника. І, звісно, - власне читання його творів – вголос, наодинці і в колі шанувальників закарпатського красного письменства.
Читайте твори М.Томчанія, пийте і напивайтеся кришталево-чистої джерельної води, яка живить нас, купайтеся в безсмертних колоритних закарпатських народних традиціях, любіть слово, якому вчила вас мати, любіть свою малу Батьківщину, оберігайте свою Срібну Землю.Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

”НІ – насильству в сім’ї”

Презентація книги Володимира Маслова „Материя чувств”

Година спілкування