Історія нашої бібліотеки

Мукачівська міська бібліотека – одна з найстаріших в області – у 2009 році їй виповнилося 80. Для кількох поколінь мукачівців вона є центром інтелектуального спілкування, змістовного дозвілля, актуальної інформації, словом, місцем, де знаходить поживу розум і серце.
Варта уваги й історія створення книгозбірні.
Необхідність облаштування бібліотеки в Мукачеві була визнана чеським урядом ще в 1919 році. Але брак коштів відклав це питання на 10 років. В 1929 році уряд та мерія міста серйозно взялася за цю роботу. Бібліотечна рада, до якої входили найповажніші мужі міста, вивчала серед населення попит на літературу і турбувалася коштами, які необхідні були для цього. Спочатку вона керувала всією діяльністю бібліотеки. Йосип Хром’як, директор державної учительської гімназії, Ігнацій Дейч, директор єврейського кредитного товариства, Євген Кроо, директор лікарської каси робітників, Алдадар Р. – Вохзарі, редактор газети, опікувалися тим, щоб 26 листопада 1929 року читальня публічної бібліотеки Мукачева відкрила свої двері широкому загалу. Решту відділів абонементу – руський, чеський, мадярський і єврейський планувалося відкрити в міру їх облаштування. За два неповних місяців в читальню записалося 327 читачів. В своєму розпорядженні вона мала 90 газет та журналів: кожна значна партія Чехословацької республіки була представлена в читальні своїм виданням, а преса Підкарпатської Русі – повністю. Асигнування міста на бібліотеку – 85,337 чеських крон (вступні внески, продаж періодики і оплати за «бланки» – читацькі формуляри). Хочеться особливо підкреслити, що «устроители публичной библиотеки» дбали і про «приятное естетическое впечетление и удовлетворение требований, предъявляемых законом к читальному залу». Поставлена в залі, дякуючи щедрості міста, біла кахельна піч виділяла в холодні дні тепло, а світлом читальню забезпечували чотири електричні лампочки.
80 років – поважний людський вік. Цим рокам притаманні мудрість і житейський досвід. І звичайно, чимало пережитого. Чимало різних сторінок переглянуто і в історії нашої бібліотеки. З приходом радянської влади прийшло і варварське знищення книг, коли за «ворожу ідеологію» можна було потрапити і за грати.
Так бібліотека втратила твори В. Винниченка, Б. Грінченка, Ш. Алейхема (мовою оригіналу), твори закарпатських вчених і просвітителів, твори світової класики.
Комплектування літератури стало своєрідним і відображало радянську епоху і «найбільш читаючу епоху в світі». Щороку книги українською мовою надходило все менше й менше.
У 1958 році в бібліотеці утворено партійну і профспілкову організацію. Із 63-х тисячного книжкового фонду українською мовою 10 тисяч. Читачів, завдяки пересувкам у Паланку, Росвигові, Підгорянах стало майже 5 тисяч.
Відлига 60-х відкриває нові можливості для письменництва – у тому числі закарпатців. Заняття літоб’єднання «Полум’я» проходять у читальному залі бібліотеки. Серед учасників занять: В. Пагиря, Й. Жупан, Л. Дем’ян, Ю. Мейгеш, В. Ковач. Перша книга Василя Пагирі «Сім років» була представлена читачам в стінах бібліотеки. Частими гостями книгозбірні стають Ф. Кривін, В. Басараб, В. Вовчок, В. Поп, М. Томчаній, І. Чендей та інші письменники, які згодом стали окрасою красного письменництва нашого краю та України.
Щороку кількість читачів зростала, і наприкінці 60-х постало питання про реконструкцію бібліотеки. Будувала її все місто. В 1975 році ошатна будівля прикрасила центр міста. На першому поверсі розмістилася дитяча бібліотека, на другому – абонемент, на третьому –  читальний зал для дорослих. З 1945 року зав. бібліотекою було призначено В. Ф. Гаврилова. Спеціальної освіти він не мав, однак 2 рази закінчив вищу партійну школу, був гарним організатором і очолював бібліотеку 13 років.
У 1977 році розпочалась централізація бібліотечної мережі – були утворені міські та районі централізовані бібліотечні системи (ЦБС). Отже міська бібліотека стала головною і для семи бібліотек, що розташовані в мікрорайоні міста.
Після виходу на пенсію В. Ф. Гаврилова директором бібліотеки була призначена М. К. Трухманова, яка згодом одна з перших бібліотечних працівників області отримала звання «Заслужений працівник культури». Кілька років посаду директора ЦБС обіймала Н. О. Клейменова, а з 1986 року міську ЦБС очолює О. А. Стадник, яку у 2008 році нагороджено орденом княгині Ольги ІІІ ступеня.
З 1987 року бібліотеки щораз менше фінансуються державою. Постає питання про потрібність бібліотеки як інституції в не дуже здоровому державному організмі. Багато бібліотек скорочується. Однак в Мукачеві бібліотеки перші в області почали розшукувати і застосовувати нові форми роботи: ділові ігри, презентації, круглі столи, зустрічі з видатними людьми, які добре прижилися поруч із старими, традиційними формами роботи. Недофінансування галузі потребує якихось кроків до поліпшення ситуації. І Мукачівська міська ЦБС перша в області організовує платні клуби та гуртки.
У 1993 році, в рік ювілею О.Духновича, центральній міській бібліотеці присвоєно його ім’я.
У серпні 2003 року завдяки зусиллям Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки в рамках конкурсу проектів «Інтернет для читачів публічних бібліотек», організованого Посольством США в Україні, бібліотека відкрила Інтернет-центр, який є зараз невід’ємною і надзвичайно активною структурною ланкою ЦБС. У 2007 році завдяки міській владі Мукачева відкрито Інтернет-центр для людей з обмеженими фізичними можливостями. Внаслідок відкриття Інтернет-центру збільшився потенціал бібліотеки в наданні різноманітної оперативної інформації, покращився доступ до інформації користувачів бібліотеки.
2007 рік відзначився ще однією подією – відкриття сайту бібліотеки – www.muklib.mk.uz.ua.
На базі нашої бібліотеки проводяться навчання  директорів центральних, районних та міських ЦБС, до нас за досвідом приїжджали директори бібліотек інших систем і відомств.
Відповідаючи на вимогу часу, наша книгозбірня намагається постійно впроваджувати інновації, поєднуючи їх з набутими традиціями, впроваджувати свою назву та розташування – в самому центрі міста, а також місію покладену на нас громадою Мукачева та ім’ям великого просвітителя нашого краю – Олександра Духновича.   

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

”НІ – насильству в сім’ї”

Презентація книги Володимира Маслова „Материя чувств”

Година спілкування