12 січня День українських політв’язнів. Цикл книжкових переглядів по історії України.

     День вшановує політичних в'язнів з 1975 р. неофіційно щорічно на пропозицію В. Чорновола в політичних таборах і тюрмах та на засланні.

Політичний в'язень - особа, що перебуває під вартою або відбуває покарання у вигляді позбавлення волі, а також спрямоване на примусове лікування, у справі якої є присутньою явна політична складова, наприклад, опозиція до чинної влади. Політичним в'язнем може бути як арештований за звинуваченням у діях політичного характеру, так і за іншими, часто сфальсифікованими, звинуваченнями.
У День політв’язнів українська спільнота згадує події 12–14 січня 1972 р., коли в Україні здійнялася нова хвиля арештів української інтеліґенції. КДБ здійснило серію арештів молодої інтеліґенції (операція «Блок», «Арешт Коляди»), спрямовану проти українського національного руху.
За ґратами опинилися лідери шістдесятництва Іван Світличний, Євген Сверстюк, В`ячеслав Чорновіл; цього ж дня заарештовані Василь Стус, Зіновій Антонюк, Данило Шумук, Іван Коваленко, Микола Плахотнюк, Леонід Плющ, Олесь Сергієнко, згодом Іван Дзюба, Надія Світлична, Семен Ґлузман, Василь Лісовий та багато інших.
Це найбільша репресивна акція проти українських дисидентів, так званий «генеральний погром» українського шістдесятництва.
Масовий терор став невід'ємною ознакою утвердження й функціонування командно-адміністративної системи в УРСР. Масовим репресіям було піддано всі прошарки суспільства: партійних та безпартійних, колгоспників, робітників, службовців, священиків, колишніх дворян і офіцерів царської армії. Серед політичних в'язнів опинилися активні учасники національно-визвольної боротьби кінця 1940-х – початку 1950-х рр. У ході боротьби владних структур з інакодумством у 2-й половини 1950-х – 1-й половині 1980-х рр. у в'язниці, табори, спеціальні психіатричні лікарні потрапили учасники дисидентського руху, всі, хто за своїми переконаннями не могли й не хотіли коритися радянській тоталітарній системі в Україні.
На початку 1970-х рр. з ініціативи В. Чорновола та І. Світличного було засновано фонд допомоги переслідуваним - так звана Громадська каса. Фонд матеріально підтримували письменники А. Малишко, О. Гончар, О. П'янов, Л. Забашта, перекладач Ю. Кочержинський, історики О. Апанович, М. Брайчевський, О. Компан, літераторка З. Франко та ін. Проблемами українських політв'язнів опікувалися також закордонні правозахисні організації, у т. ч. "Міжнародна амністія".
Шановні мукачівці та гості міста пропонуємо вашій увазі цикл книжкових переглядів по історії України в нашій бібліотеці. А також у вітрині бібліотеки облаштовано виствку-пам'ять "У жорнах репресій"


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Презентація книги Володимира Маслова „Материя чувств”

”НІ – насильству в сім’ї”

Година спілкування